Fot. Marek Rabiasz, Michał Rabiasz

Tradycyjnie już, w Święto Trzech Króli, 6.01. Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna wystawiła jasełka- spektakl o Bożym Narodzeniu w kościele parafialnym w Osieku nad Wisłą. To już siódme tego typu przedstawienie naszej grupy.  W tym roku w przygotowanie spektaklu zaangażowało się około 80 osób, w tym 46 aktorów: dzieci, młodzież oraz dorośli oraz Dziecięco-Młodzieżowa Schola „Źródło”.

Praca nad jasełkami odbywała się w grupach. Najmłodsi to „TEATRZAKI” (grupa dziecięco-młodzieżowa). Starsi, to zespół teatralny dziewcząt PoZaMarginesem w wieku 16-18 lat, grupa teatralna dorosłych oraz Osiecka Grupa Wokalna z akompaniamentem Mirosława Zduńskiego.  Próby odbywały się  w Osieckim Klubie Kultury. Warto wspomnieć, że najmłodsza aktorka to  5-letnia Ninka Olszewska a najstarsi to... wspaniali oraz godni naśladowania, aktywni seniorzy.

Kiedy zbliżał się czas premiery, łączyliśmy siły i próby wszystkich grup odbywały się w kościele. Cieszy mnie fakt, że w przygotowanie spektaklu o Bożym Narodzeniu angażują się małżeństwa oraz całe rodziny. W tym roku w rolę rodziców Jezusa wcieliło się rodzeństwo:  Michalina Strzeszewska oraz Krystian Pietrykowski. Staraliśmy się uchwycić w naszej interpretacji ducha misteriów franciszkańskich, które w dużej mierze są pierwowzorem dla wielu obrzędów świątecznych w naszym kraju. Nie zabrakło również elementów ludowości, które są bliskie memu sercu. W tym roku chcieliśmy przekazać tradycję „Kolędników”. Wprowadzeniem do jasełek byli właśnie Kolędnicy          z gwiazdą i Turoniem, którzy w zabawny sposób zwrócili się do gospodarza oraz widzów przekazując Dobrą Nowinę oraz składając  wszystkim życzenia. Moim marzeniem jest aby w naszej gminie powróciła ta piękna, polska tradycja. Kostiumy zostały wykonane przez niezawodną Renatę Kwiatkowską. Dziękujemy serdecznie Księdzu Rafałowi Bogusowi za otwarte serce oraz za to, że kolejny już raz mogliśmy wystawić jasełka w naszej świątyni!

Podziękowania składam wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie Jasełek. Serdecznie dziękuję Włodzimierzowi Sokołowskiemu za wykonanie gwiazdy dla Kolędników. Dziękujemy również: Marysi Kwiatkowskiej, Markowi Rabiaszowi oraz Michałowi Rabiaszowi, którzy zawsze nam towarzyszą, pomagają oraz przygotowują fotorelację.

Dziękujemy wszystkim za obecność. Dziękujemy również za wsparcie oraz obecność Panu Wójtowi Andrzejowi Wieczyńskiemu oraz Sekretarz Gminy Mirosławie Kłosińskiej.

Udział wzięli:

Maryja – Michalina Strzeszewska

Święty Józef – Krystian Pietrykowski

Aniołki: Aniela Man, Klara Karpinski, Nina Surdyk, Zofia Prus, Lena Nowakowska, Lena Żukowska, Hania Grynagiel, Maja Kopystecka,

Pasterze: Jan Olszewski, Jan Mytlewski, Tymon Lewandowski, Tymon Mazurkiewicz

Owieczka – Nina Olszewska

Trzej Królowie: Kazimierz Musiałowski, Lech Doroch, Wojciech Lewicki

Herod – Mariusz Słupczewski

Śmierć – Jadwiga Wieczyńska

Kolędnicy : Paulina Murawka (Śmierć), Martyna Foksińska(Dziołcha z ziemi dobrzyńskiej), Julia Łapicka(Diabeł), Julia Ziętara (Anioł), Dominika Guz(Anioł), Renata Kwiatkowska(Anioł), Oliwia Kowalska(Pasterz), Adam Strzelecki(Król), Zuzanna Mytlewska(Baranek), Maksymilian Mytlewski(Turoń), Ewelina Mytlewska (Osiołek)

Chór Aniołów: Hanna Gurtowska, Justyna Strzelecka, Sławomira Nowak, Marta Nowak, Małgorzata Kowalkowska, Magdalena Pałaszewska, Elżbieta  Łukowska, Justyna Walicka, Aleksandra Cymer(flet poprzeczny), Marta Adamska (skrzypce), Mariusz Walicki, Łukasz Nowak, Marcin Kowalkowski, Andrzej Mytlewski

Akompaniament – Mirosław Zduński